Sphynx

Vítejte na stránkách kocourka plemene Sphynx ( bezsrsté kočky)

Návštěvní kniha

Novinky

Popis plemene

Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Rodí se holý a pokud mu pak nějaká srst naroste, už mu většinou zůstane. Není to ale normální srst, jsou to spíš chloupky, které

většinou narostou  na čumáčku, ouškách a tlapičkách a to je zcela normální.

PLEMENO:

Sphynx je plemeno bezsrstých domácích koček.

PŮVOD:

Poprvé se objevila v Kanadě v roce 1960 výsledkem mutace obyčejné kočky. Křížením prvního bezsrstého kocoura-mutanta se svojí matkou vzniklo první bezsrsté kotě a dalo základ plemenu. V Rusku se rozvíjejí zvláštní Donské sfinxy, vyšlechtěné v Rostově na Donu po zcela náhodném nálezu kočky v roce 1987. Od Kanadské kočky se odlišují v mnoha parametrech.

VELIKOST:

Střední.

SRST:

Sphynxove se rodí s krátkou, velice měkkou sametovou srstí. S růstem ale srst postupně vypadá a zmizí. Zůstává pouze tenký sametový povlak na čumáčku, uších, tlapách a horní části nohou.

HLAVA:

Hlava má klínovitý tvar, klenuté čelo, krátký nos a vystupující lícní kosti.

UŠI:

Uši jsou dosti velké, zaoblené a široce posazené.

OČI:

Oči jsou hluboce posazené, zkosené, většinou zlatavého nebo měděného (pouze u černých Sfinx) nádechu.

TĚLO:

Tělo je protažené a pružné, s dlouhým ocasem. Nohy jsou dlouhé a tenké.

OSTATNÍ POPIS:

Sphynx je velice vzácné a řídce se vyskytující plemeno. Kůži má elastickou, „přebytečnou“, s vráskami na hlavě, krku, podpaží a v tříslech. Mohou mít libovolné zbarvení, barva očí však musí ladit se zbarvením kůže.

PÉČE:

Sphynx se rodí holý, je to rozdíl od donského sphynxe, který se rodí chlupatý a postupně vylysá. Také péče o něj je v mnohém jiná, třeba v tom, že se tak cca 1x za 14 dní musí koupat, aby se umyl jeho pot.

přidáno z www.celysvet.cz

 
Barbora Pechníková, Joži Davida 13a, Opava 747 06, email: betafor@centrum.cz